skip to Main Content

Отворен нови јавни позив за иновације науке и привреде у области циркуларне економије

Нови јавни позив за сарадњу науке и привреде у развоју и примени иновативних решења за смањење отпада или претварање отпада у нове сировине отворио је данас Програм Уједињених нација за развој (UNDP), уз подршку Глобалног фонда за животну средину (GEF). Циљ позива је да допринесе ефикаснијој употреби ресурса и енергије, бољем управљању отпадом, а тиме и смањењу емисија гасова са ефектом стаклене баште (GHG) и очувању животне средине.

Позив је намењен научно-истраживачким организацијама и иновационим центрима који сарађују, или ће сарађивати, са приватним и јавним предузећима на решењима у области циркуларне економије. Најмање десет најперспективнијих предлога добиће подршку од по 10.000 долара. Више информација о начину пријављивања и пропозицијама позива можете пронаћи овде.

У претходним циклусима овог позива, подршку, у укупном износу од 250.000 долара, добило је 25 циркуларних иновација, а на догађују су се представили аутори решења за примену принципа циркуларне економије у грађевинској индустрији. Они су представили решења за производњу бетонских плоча од отпадног пепела из термолекетрана, бетонских блокова од рециклираног стиропора и пепела, израду грађевинског материјала од текстилног отпада, као и материјала за уређење ентеријера од отпадног стакла.

Помоћник министарке заштите животне средине Душан Чаркић рекао је да процес транзиције на циркуларну економију подразумева системски приступ и обавезно коришћење потенцијала истраживања, иновација и дигитализацију, као и повезивање свих заинтересованих страна и њихову дугорочну сарадњу.

„Министарство заштите животне средине је, у сарадњи са UNDP-ем, у последње две године подржало сарадњу научно-истраживачких организација и привреде, кроз доделу 25 циркуларних ваучера за иновативне идеје. Велики број пријављених идеја у претходним позивима показује да се ова сарадња интензивно развија и надамо се да ће и овај нови позив бити добро прихваћен и инспиративан и да ћемо наградити још много добрих идеја“, додао је Чаркић.

На догађају су представљене и Смернице за управљање отпадом од грађења и рушења, које је припремило Министарство заштите животне средине како би предузећима и инвеститорима олакшалио примену нове Уредбе која регулише ову област.

„Да бисмо убрзали прелазак на циркуларну економију у Србији, настављамо да подржавамо научно-истраживачки и приватни сектор да раде заједно како би претворили иновације у исплатива пословна решења. Развој и примена њихових идеја помажу да убрзамо зелену транзицију у Србији, подстакнемо економски раст и побољшамо квалитет животне средине, на добробит свих“, рекао је Фабрицио Андреуци, заменик сталног представника UNDP-а у Србији.

Он је подсетио иноваторе да своје идеје у области циркуларне економије могу да пријаве и на стално отворени Јавни позив за иновативна решења за зелену транзицију српске привреде и друштва у оквиру пројекта „ЕУ за Зелену агенду у Србији“.

Публика на догађају је имала прилику да погледа сесију 8. Светског форума циркуларне економије под називом „Перспективе грађевинског сектора – од глобалних пракси до Океаније“. Учесници су поделили и утиске са наступа Србије на овом Форуму, који је од 15. до 18. априла одржан у Бриселу. Делегација Србије је у Бриселу представила више од 60 иновација у области циркуларне економије, које су примењене захваљујући подршци Европске уније, Владе Швајцарске и GEF-а, у оквиру две иницијативе које у партнерству са Министарством заштите животне средине спроводи UNDP: „ЕУ за Зелену агенду у Србији” и „Смањење угљеничног отиска локалних заједница применом принципа циркуларне економије у Србији – Циркуларне заједнице“.

Последњи чланци

Иновације из Србије на Светском форуму циркуларне економије у Бриселу

Уз подршку Министарства заштите животне средине, Програм Уједињених нација за развој (UNDP) представиће најбоље иновације из Србије за смањење отпада, односно претварање отпада у нове сировине, на Светском форуму циркуларне…

Back To Top