skip to Main Content

Иновације из Србије на Светском форуму циркуларне економије у Бриселу

Уз подршку Министарства заштите животне средине, Програм Уједињених нација за развој (UNDP) представиће најбоље иновације из Србије за смањење отпада, односно претварање отпада у нове сировине, на Светском форуму циркуларне економије (World Circular Economy Forum 2024 – WCEF2024), koji се од 15. до 18. априла одржава у Бриселу. Овај глобални скуп посвећен је најнапреднијим решењима у области циркуларне економије, која су настала на темељу нових научних истраживања.

UNDP и Министарство ће посетиоцима WCEF-a 2024 представити више од 60 иновација из Србије. Међу њима су решења за прављење биоразградивих чаша и кеса, боја за намирнице и лепкова за индустрију и грађевинарство од отпада од воћа и поврћа, за произодњу грађевинског материјала од текстилног отпада и отпадног стакла, затим ручно прављеног папира и кутија од паклица цигарета и вишкова штампарског папира, односно оловака и бојица од старих новина, за израду справа за вежбање од отпадног дрвета из река, као и за рециклажу каблова како би се добио бакарни и алуминијумски гранулат. Такође ће бити представљен информациони систем који аутоматизује гајење биљака у био-разградивим саксијама, као и нови дигитални (IoT-Internet of things) уређаји који омогућавају мерење количине и одређивање врсте отпада у контејнерима, ради оптимизације његовог прикупљања.

У оквиру посебне сесије о томе како инсекти могу да се користе за смањење отпада, 18. априла ће, поред примера из Јужне Африке и Лесота, бити представљено иновативно решење компаније „Белинда Анималс“ из Београда и Института за биолошка истраживања „Синиша Станковић“. Оно је показало да црв брашнар може да се храни стиропором и да га на тај начин потуно разгради тако да се добије органска материја богата протеинима, идеална за производњу хране за стоку. Сесија ће моћи да се прати и онлајн, а пријава је отворена до краја дана у петак, 12. априла, на овом линку.

Ови и други примери примене принципа циркуларне економије из целог света послужиће лидерима из пословне заједнице, доносиоцима одлука и стручњацима да размотре како да привреда, у сарадњи са науком, на потребе човека одговори на начин који је у сагласју са природом, односно који штеди ресурсе, продужава век коришћења материјала, смањује загађење отпадом и емисије CO2, истовремено доносећи уштеде произвођачима и чинећи их конкурентнијим на тржишту. Форум је и прилика за ауторе решења из области циркуларне економије да се сретну са иноваторима из других земаља и заједно са њима даље развијају своје идеје.

Од 2022. године 65 иновативних решења у области циркуларне економије добило је подршку за имплементацију у укупном износу од 2,8 милиона долара. Ову подршку су обезбедили Европска унија, Влада Швајцарске и Глобални фонд за заштиту животне средине (GEF), у оквиру две иницијативе које у партнерству са Министарством заштите животне средине спроводи UNDP: „ЕУ за Зелену агенду у Србији” и „Смањење угљеничног отиска локалних заједница применом принципа циркуларне економије у Србији – Циркуларне заједнице“.

Последњи чланци

Отворен нови јавни позив за иновације науке и привреде у области циркуларне економије

Нови јавни позив за сарадњу науке и привреде у развоју и примени иновативних решења за смањење отпада или претварање отпада у нове сировине отворио је данас Програм Уједињених нација за…

Back To Top