skip to Main Content

Награђене најбоље иновације за примену циркуларне економије

Трећу годину заредом, Министарство заштите животне средине и Програм Уједињених нација за развој (УНДП), уз подршку Глобалног фонда за животну средину (ГЕФ), наградили су ауторе најбољих иновација које доприносе даљем развоју циркуларне економије у Србији.

Са укупно 170.000 долара награђено је 10 идеја насталих у сарадњи научно-истраживачких институција и привреде и 7 идеја удружења грађана које се односе на унапређење положаја неформалних сакупљача отпада. Спровођење ових идеја допринеће смањењу отпада, очувању природних ресурса, као и заштити права непријављених радника у сектору прикупљања отпада. Свих 17 награђених иновација изабрано је путем раније расписаних јавних позива.

„Влада Републике Србије усвојила је 2022. године Програм развоја циркуларне економије, који траје до краја ове године и обухвата низ активности за развој циркуларне економије, међу којима је и подршка овим иницијативама. Спроведене идеје показују како компаније могу да унапреде своју производњу, како се штеде ресурси и смањују ГХГ емисије, као и које су све могућности на располагању за примену циркуларне економије у пракси, чиме се значајно доприноси заштити животне средине, рекла је Сандра Докић, државна секретарка Министарства заштите животне средине.

Она је навела да је у плану доношење новог Програма циркуларне економије за период од 2025. до 2030. године, који ће обухватити наставак ових активности, али и укључити друге врсте отпада од значаја за циркуларну економију.

Међу подржаним иновацијама су употреба кукуруза за израду изолационог материјала у грађевинарству и коришћење отпада од кафе за производњу биокозметике, као и развој платформе која омогућава пријаву електронског отпада за рециклажу и повезивање свих актера у ланцу, укључујући неформалне сакупљаче отпада.

“Када се научна истраживања и ресурси пословне заједнице удруже, настају иновације које промовишу циркуларну економију, повећавају конкурентност, подстичу економски раст и стварају нова радна места. Истовремено, како би прелазак на циркуларну економу био правичан, неопходно је укључивање неформалних сакупљача у званичан систем управљања отпадом”, рекао је Фабрицио Андреуци, вршилац дужности сталног представника УНДП-а у Србији.

Он је додао да је, захваљујући подршци ГЕФ-а, Европске уније, влада Шведске, Швајцарске и Србије у износу од укупно 3 милиона долара, УНДП само у последње две године помогао да се реализује 80 иновативних идеја у области циркуларне економије.

На догађају су представљење неке од тих иновација, међу којима су производња материјала за уређење ентеријера на бази отпадног стакла, коришћење отпада од прераде воћа у производњи хидрочађи која се може користити као биоенергент, абсорбент или чврсто ђубриво, па и решење за циркуларно управљање отпадом у кинематографији, којим су неформални сакупљачи укључени у третман овог отпада.

Како би се примена оваквих иновација проширила, УНДП је подржао Министарство заштите животне средине у унапређењу регулативе о статусу отпада и регистрацији нуспроизвода. Захваљујући томе компаније сада могу да региструју оно што је претходно сматрано отпадом и продају га као нуспроизвод. Ово доприноси бољем управљању отпадом и смањењу загађења, уз повећање прихода компанија.

На догађају су такође представљене активности 5 великих компанија и Факултета за хотелијерство у Врњачкој Бањи, који су у оквиру иницијативе Министарства заштите животне средине „Прихвати циркуларни изазов“ спровели мере за управљање отпадом и смањење емисија гасова са ефектом стаклене баште.

Овај догађај је организован у оквиру пројекта „Смањење угљеничног отиска локалних заједница применом принципа циркуларне економије у Србији – Циркуларне заједнице“ који спроводе Министарство заштите животне средине и УНДП, уз финансијску подршку ГЕФ-а.

Последњи чланци

Обележен Светски дан заштите животне средине – Како против свеприсутног загађења пластиком?

У оквиру Европске зелене недеље 2025, Министарство заштите животне средине, Делегација Европске уније у Србији и Програм Уједињених нација за развој (УНДП) обележили су данас у Европској кући Светски дан…

Други Инфо дан у оквиру Јавног позива за иновативне предузетнице

Други Инфо дан у оквиру Јавног позива за јачање улоге пословних жена у циркуларној економији биће одржан 22. априла 2025. године, с почетком у 13.00 часова. Позивамо све заинтересоване предузетнице…

Позив на Инфо дан у оквиру Јавног позива за јачање улоге пословних жена у циркуларној економији

Инфо дан у оквиру Јавног позива за јачање улоге пословних жена у циркуларној економији  одржаће се 26. марта 2025. године са почетком у 14.00 часова. Позивамо све заинтересове предузетнице да…

Back To Top