skip to Main Content

783.000 долара најбољим иновацијама за убрзање циркуларне економије

Поводом Светског дана рециклаже, који се обележава 18. марта, Министарство заштите животне средине и Програм Уједињених нација за развој (УНДП), уз подршку Глобалног фонда за животну средину (ГЕФ), наградили су данас ауторе најбољих иновација за даљи развој циркуларне економије у Србији. Награђена су предузећа из приватног и јавног сектора и организације цивилног друштва. Њихове иновације ће допринети  смањењу емисија гасова са ефектом стаклене баште (ГХГ) и отпада, као и очувању природних ресурса.

Помоћник министарке заштите животне средине Душан Чаркић, истакао је овом приликом да је Министарство заштите животне средине прошле године донело два кључна документа који имају за циљ да унапреде систем управљања отпадом и прелазак на циркуларну економију – Програм управљања отпадом у Републици Србији и Програм развоја циркуларне економије.

„Награђене иновативне идеје нуде нова решења у начину на који се производи дизајнирају, производе и користе, што ће допринети смањењу емисија гасова са ефектом стаклене баште, рециклажи материјала и њиховој поновној употреби уместо нове сировине. Тиме ће бити смањена потрошња необновљивих ресурса и укупна количина отпада који ће завршити на депонијама“, додао је Чаркић.

„Светски дан рециклаже прослављамо награђивањем 10 најиновативнијих идеја које ће помоћи Србији да убрза прелазак на циркуларну економију. Ова решења ће допринети унапређењу квалитета животне средине, отварању нових, зелених радних места и повећању конкурентности српских компанија“, поручио је Јакуп Бериш, стални представник Програма Уједињених нација за развој (УНДП) у Србији.

Десет иновација је добило финансијску подршку од укупно 783.000 долара како би могле да буду реализоване током ове године. Ради се решењима за уштеду енергије коришћењем нових технологија, за производњу енергије од био-отпада, употребу органског отпада за добијање компоста, ђубрива и нових материјала, коришћење опасног отпада за производњу високо квалитетног ђубрива, као и за рециклажу текстила, папира, картона и паклица од цигарета како би се од њих добили нови производи. Награђени су: Нектар д.о.о, ДЕТО д.о.о. Панчево, Elixir Zorka-mineralna đubriva d.o.o Шабац, Bitgear Wireless Design Services d.o.o, Мивака д.о.о Београд, Удружење за подршку особама ометеним у развоју „Наша кућа“, Јавно комунално предузеће (ЈКП) Осечина, ЈКП Нови Пазар и ЈКП Нови Сад и београдска општина Стари град.

Овом приликом, Министарство заштите животне средине је доделило Еко знак Републике Србије компанији Wienerberger (Винербергер) – за производ пресовани цреп, и компанији Таркетт (Таркет)  – за производ вишеслојна паркетна даска. Услов за добијање Еко знака је да је производ направљен у Србији и да је у процесу његове производње смањен најмање један од фактора који утичу на животну средину: потрошња електричне енергије, емисија штетних и опасних материја, производња отпада или потрошња природних ресурса. Важно је и да компаније чији производи носе Еко знак подстичу употребу секундарних сировина и рециклираних материјала, да смањују емисију буке, вибрација и зрачења, као и да њихови производи на крају животног циклуса могу да буду поновно употребљени или рециклирани.

Овај догађај је организован у оквиру пројекта “Смањење угљеничног отиска локалних заједница применом принципа циркуларне економије у Републици Србији – Циркуларне заједнице”, који спроводе Министарство заштите животне средине и УНДП, уз финансијску подршку ГЕФ-а.

Последњи чланци

Отворен нови јавни позив за иновације науке и привреде у области циркуларне економије

Нови јавни позив за сарадњу науке и привреде у развоју и примени иновативних решења за смањење отпада или претварање отпада у нове сировине отворио је данас Програм Уједињених нација за…

Back To Top