У времену у коме је очување животне средине све већа брига, мала породична штампарија из Панчева пронашла је креативан начин да свој папирни отпад претвори у корисне производе, смањујући тако негативан утицај на животну средину и продужавајући век трајања висококвалитетних материјала.
Штампарија Дето, која послује 32 године, дуго је тражила решење за коришћење отпада од висококвалитетног папира из производних процеса. Од тог папира Дето прави папирну и картонску амбалажу и рекламне производе.
„Одувек нам је болан терет представљао тренутак када се растајемо од такозваног „отпадног“ папира. Реч је о папиру који прође кроз све фазе производње, који је обогаћен штампом, пластификацијом, дорадом и лакирањем, да би на крају, из техничких разлога, уместо као нови производ, завршио на рециклажи. Тако је било све док се није јавила искра инспирације“, каже директор штампарије Миодраг Ристић.
Одлучили су да би од отпадног материјала могли да се праве корисни производи који би продужили животни век тог папира и повећали комерцијални ефекат укупне производње. Захваљујући подршци Глобалног фонда за животну средину (ГЕФ), Дето је набавио нову машину, прилагођену за сечење малих формата захваљујући којој је у пракси заживела њихова иновативна идеја. Уместо на отпад, овај материјал сада иде у машину и претвара се у амбалажне кутијице за даљу употребу.
Упоредо са овом технолошком надоградњом, Дето је покренуо Kutijice.com, онлајн платформу на којој радо деле своја искуства у раду са малом картонском амбалажом. Платформа нуди алате и знање појединцима који желе да експериментишу и креирају сопствене производе користећи материјале мањих димензија.
Уредница платформе Kutijice.com Емилија Ристић каже да је један од најуспешнијих производа штампарије Дето кутијица са сатенском машном. „Након постављања на Пинтерест имала је више од три милиона прегледа посетилаца из 198 земаља, што показује да постоји глобално интересовање за одрживо пословање у штампарској индустрији“, додаје Емилија.
Детова иновација одмах је дала опипљив резултат. Наиме, штампарија је количину од 1.5 тона папира, колико је раније у просеку рециклирала на двомесечном нивоу, смањила за 30%, креативном употребом онога што би иначе био отпад. Ипак, прави изазов лежи у смањењу загађења изазваног током самог процеса рециклаже.
„Парадоксално је што графичка индустрија спада међу еколошки освешћеније, јер се више од 89% папира рециклира, а највеће загађење настаје управо у процесу рециклаже која троши огромне количине енергије, воде и других ресурса. То је место где сматрамо да наш пројекат доноси највећу корист“, каже Миодраг.
Поред доприноса животној средини, Дето, у коме већински раде жене, истиче се инклузивним приступом запошљавању, у коме предност имају особе из осетљивих група.
Гледајући у будућност, Миодраг и његови сарадници и сараднице остају посвећени смањењу отпада. „Наш сан је да имамо прву штампарију која ће бити потпуно ослобођена сваког отпада“, истиче Миодраг.
Својим иновативним праксама и посвећеношћу одрживости, Дето је на добром путу да тај сан и оствари.
Ова идеја подржана је у оквиру пројекта “Смањење угљеничног отиска локалних заједница применом принципа циркуларне економије у Републици Србији – Циркуларне заједнице”, који спроводи Програм Уједињених нација за развој (УНДП), у партнерству са Министарством заштите животне средине и уз финансијску подршку Глобалног фонда за животну средину (ГЕФ).
Фото: УНДП