skip to Main Content

НОСИЛАЦ ПРОЈЕКТА

Е-РЕЦИКЛАЖА, Ниш

ZERO WASTE SERBIA

Пројектна идеја решава проблем отпада од стакла, рециклаже и поновне употребе, кроз изградњу мреже за његово сакупљање на територији целе земље и коришћења за нови производ. Стакло се у Србији рециклирало до деведесетих година прошлог века, након чега се ова привредна грана угасила са две фабрике за прераду амбалаже од стакла. Томе је допринела и појава пластичне амбалаже. Кроз ово решење планирана је поновна изградња производних капацитета за понову употребу свих врста отпада од стакла из: грађевинске, аутомобилске и рециклажне индустрије. Ова компанија се бави рециклажом електричног и електронског (ее) отпада и има сакупљачку мрежу од 5.000 људи у централи у Нишу и сакупљачким центрима у Београду, Новом Саду и Крагујевцу, као и у још десетак градова широм Србије. Изменама и додатним улагањима стакло ће бити издвојено као посебан производни циклус. ЕЕ отпад садржи 15 одсто стакла и годишње се тако прикупи од 2.000 до 2.500 тона стакла.

Предвиђено је организовано сакупљање отпадног стакла из грађевинске и аутомобилске индустрије на локацијама настанка, како би у сарадњи са јавно-комуналним предузећима била постављена мрежа контејнера и успостављен систем раздвајања отпада на месту настанка. Планирано је успостављање сарадње са компанијом Грејач из Алексинца, која се бави искључиво сакупљањем и прерадом отпада од стакла.

Нови производ направљен од отпадног стакла, кулет, би испунио све стандарде и прописе из области циркуларне економије, животне средине и грађевинске индустрије. На тај начин би био продужен животни век отпадног стакла у новим производима, који би на крају поново били рециклирани. Овим решењем би биле остварене уштеде у транспорту и увозу висококвалитетног грађевинског материјала, који се увози јер се на домаћем тржишту не производе такве врсте плоча од отпадног стакла. Стакло из грађевинарства би се опет враћало у употребу као грађевински производ. Рециклажом стакла се мало губи на његовом квалитету, а штеди енергија и емисије угљен-диоксида (CO2), због чега може бити добар пример циркуларне економије јер се може рециклирати небројено пута.

Кулет помаже произвођачима да уштеде на трошковима енергије и доприноси смањењу емисија CO2. На сваких 10 одсто рециклираног стакла укључених у мешавину за производњу новог стакла, енергија потребна за одржавање пећи за стварање растопљеног стакла пада 3 одсто и смањује штетне емисије за 5 одсто. Рад пећи на нижим температурама продужава њихов радни век, смањује трошкове и на крају цену финалних производа. Сваких 6 тона отпадног стакла у производњи новог може смањити 1 тону емисије CO2. Капацитет рециклаже отпадног стакла је 60.000 тона, чиме би се смањило 10.000 тона еквивалента CO2 годишње, односно 200.000 тона током трајања пројекта од 20 година. Стакло се може у потпуности рециклирати неограничен број пута, без губитка у квалитету и чистоћи.

Back To Top