skip to Main Content

НОСИЛАЦ ПРОЈЕКТА

Јавно комунално предузеће „Градско зеленило“ Нови Сад
Контакт:

https://zelenilo.com/
jelena.moravski@uprava.novisad.rs

ЗАЦИРКУЛИРАЈ КОМПОСТОМ

Пројектна идеја доприноси збрињавању био-отпада, емисија гасова са ефектом стаклене баште (ГХГ), као и економским штедама на депоновању отпада и куповини компоста, изградњом постројења за третман зеленог отпада. Решење предвиђа да се у овом постројењу користи зелени отпад са јавних површина Новог Сада за производњу компоста, што би унапредило систем упраљања отпадом јер се он тренутно одлаже на несанитарну депонију.

Решење ће омогућити збрињавање зеленог отпада са јавних површина и из домаћинстава, његово компостирање, чиме ће се смањити укупна количина комуналног отпада који заврши на несанитарној депонији. Реч је о трајном и одрживом решењу и предвиђено је постепено увођење одвојеног сакупљања зеленог и наштенског отпада из домаћинстава. Сакупљени отпад третираће се у постројењу за компостирање, а крајњи производ – компост користиће се за одржавање градског зеленила и подизање новог. Коришћењем компоста као природног оплемењивача земљишта чувају се природни ресурси. Предвиђена је и едукација становништва за одвојено сакупљање зеленог отпада, као и за кућно компостирање у двориштима.

Процењује се да ће се на овај начин компостирати око 5.000 тона зеленог отпада који би иначе завршио на несанитарној депонији. Компостирањем 419 тона овог отпада месечно, смањила би се емисија од 362 тоне угљен-диоксида (CO2) месечно, што је једнако загађењу које емитује 951 аутомобил.

Производња компоста третирањем зеленог отпада предвиђена је Регионалним планом управљања отпадом за Град Нови Сад и општине Бачка Паланка, Бачки Петровац, Беочин, Жабаљ, Србобран, Темерин и Врбас у периоду од 2018. до 2028. године. Тако произведен компост може се користити у комерцијалне сврхе или за потребе града.

Како би заокружио целокупни технолошки процес производње компоста планирано је проширење компостних поља на око 10.000 метара квадратних. Овим решењем би био оспособљен додатни простор за пун капацитет за третман зеленог отпада са јавних површина из Града Новог Сада и 7 општина чланица региона за управљање отпадом. Проширење компостних поља заокружиће јединствену целину будућег регионалног постројења за компостирање зеленог отпада.         

Back To Top