Пројектна идеја ће омогућити израду Студије у којој ће бити одређене могућности коришћења остатака биомасе на територији од 40 километара око Постројења за пречишћавање отпадних вода у месту Прелићи у Чачку. Тај био-отпад би се користио за производњу енергије за Когенерационо постројење у оквиру Постројења за пречишћавање отпадних вода.
Когенерација је комбинована производња топлотне и електричне енергије у једном процесу, на тај начин потрошња горива може да се смањи од 25 до 35 одсто у односу са њиховом производњом у одвојеним процесима. Коришћењем биомасе за производњу топлотне и електричне енергије, као расположивог ресурса, биле би остварене економске и еколошке добити. Наиме, у досадашњој пракси биомасни отпад који настаје у фирмама или код пољопривредних произвођача депонује се или остави да трули на месту настанка. Количине тог отпада на годишњем нивоу су оргомне и он загађује животну средину, а сваке године се генерише на исти начин.
Коришћење расположиве отпадне биомасе у енергетске сврхе је значајно зато што се процењује да су енергетски потенцијали у земљи мали, допринело би смањењу зависности од увоза, обезбедило редовно снабдевање, допринело смањењу загађења и емисија угљен-диоксида (CO2). Рационално коришћење расположиве биомасе имало би утицаја и на подизање технолошког нивоа енергетике, машиноградње, прехрамбене индустрије, бржи развој слабо развијених региона богатих биомасом. Очекује се да ће коришћење отпадне биомасе у ова два постројења имати важну улогу у производњи енергије. Бимаса која се може користити:
– Стајско ђубре и осока из пољопривредних домаћинстава
– Пољопривредни остаци: слама, лишће, отпад од воћа и поврћа, трава, стабљике кукуруза и друго
– Отпадна биомаса из фирми које се баве прерадом пољопривредних производа: кромпира, јабуке, кајсије, шљиве и другог
– Комунални биомасни отпад из домаћинстава и ресторана
У зависности од места настанка и количина, биомаса би пре употребе требало да прође припрему за коришћење. О оквиру студије биће истражене могућности коришћења ресурса биомасе који настају у пречнику од 40 километара од постројења, а резултат ће бити дефинисање могућности коришћења расположивих енергетских потенцијала остатака од биомасе.