skip to Main Content

НОСИЛАЦ ПРОЈЕКТА

Раднички фудбалски клуб „Графичар“, Београд

НОВИ ПОСЛОВНИ МОДЕЛ – ЗЕЛЕНИ И ЕНЕРГЕТСКИ ЕФИКАСАН СПОРТСКИ КОМПЛЕКС

Пројектна идеја доприноси поновној употреби ресурса, смањењу трошкова, очувању животне средине и обновљивим изворима енергије стварањем енергетски ефикасног и зеленог спортског комплекса на Сењаку у Београду.

Раднички фудбалски клуб Графичар (РФК Графичар) из Београда осмислио је нови пословни модел и започео га изградњом фудбалског комплекса на три хектара 2019. године. Фудбалски терен направљен је од рециклиране гуме као ново решење за враћање  материјала из завршне фазе у поновну употребу. Нова трибина ће бити прекривена соларним панелима ради повећања ресурсне и енергетске ефикасности. Трибине ће имати уграђене соларне пуњаче за преносиве уређаје. Како би се повећала видљивост материјала и смањило расипање папира, карте за фудбалске утакмице ће бити замењене новим еко картама од рециклираних материјала.

Такође, предвиђено је да се оствари сарадња са рециклажним оператерима, како би фудбалски клуб у договору са истоименим рестораном који је закупац просторија овог спортског друштва, сакупљао стакло, пластику, папир, талог од кафе и остатке од хране и предавао их оператерима на рециклажу. Поред тога, клуб ће организовати прикупљање отпада из својих просторија за рециклажу. Планирано је и ширење друштвене свести о потреби усвајања одрживих решења и модела циркуларне економије. То би обухватило активности попут радионица са играчима клуба, изградњу и реконструкцију енергетски ефикасних објеката и помоћних садржаја који ће допринети транзицији ка нискоугљеничној и климатски неутралној економији.

Новим пословним моделом клуб би трансформисао процес управљања ресурсима и енергијом у правцу њихове употребе без отпада, коришћењем рециклиране сировине, умрежавањем са партнерима и енергетском ефикасношћу. Зелени и енергетски ефикасан спортски комплекс замишљен је тако да испуњава енергетски ефикасне захтеве у изградњи, опремању и одржавању управне зграде, нових трибина, мултифункционалне хале од 2.000 метара квадратних. То ће бити остварено и постављањем нових рефлектора и осталих помоћних објеката, применом ефикасних система за хлађење и загревање, вентилације, топлотне пумпе, собе за електричну контролу уређаја, санитарног чвора и сектора за одлагање отпада за рециклажу. Предвиђена је изградња соларне електране од 1.060 метара квадратних изнад трибине и 2.000 метара квадратних изнад мултифункционалне хале, као и место за акумулаторе који ће чувати електричну енергију. Такође, биће уграђен систем грејања и хлађења преко фотонапонских панела.

Процењује се да ће емисије угљен-диоксида (CO2) бити смањене за 205,5 тона годишње, након инсталације новог система те емисија ће бити нулта.

Back To Top