Пројектна идеја решава проблем збрињавања био-отпада и доприноси његовом поновном коришћењу за производњу нове сировине и енергије, као и смањењу загађења и емисија гасова са ефектом стаклене баште (ГХГ) који би настали разлагањем овог отпада на депонијама. Истовремено развија бизнис модел у коме се био-отпад претвара у нову сировину чија је употреба економски исплатива. Предузеће Есо Трон се бави сакупљањем, складиштењем и прерадом био-отпада, првенствено отпадних јестивих уља преузетих из мреже од 4.000 угоститељских објеката, од којег прерадом настаје сировина за производњу биодизела који се може користити широм Европске уније (ЕУ). Поред тога, бави се сакупљањем и прерадом отпада од хране у сировину за биогасна постројења у којима се производи зелена електрична енергија. У те процесе укључен је принцип циркуларности.
Овим решењем планирана је изградња новог Центра за трансформацију био-отпада у Инђији, применом досадашњих знања и искустава, али и прилагођавањем специфичним условима у овом сектору у Србији. Процењује се да би применом технолошких и организационих иновација били повећани капацитети прераде и омогућен пријем разноликих врста отпада, односно проширење листе отпада који се прерађује. Иновације које ће бити примењене у новом Центру су у области:
– Технолошког поступка за припрему и третман органског отпада који би био прилагођен тако да омогућује третман других врста органског отпада који раније нису били третирани. Иновативно је решење технолошког поступка на постојећој технологији за проширење асортимана улазних сировина
– Оптимизације улазне логистике, могућност да се више различитих врста отпада транспортује у истим возилима јер завршавају у истом Центру
– Технологије пријема отпада различитих димензија и агрегатног стања
– Оптимизације потрошње енергије
– Сепарације масних фракција
– Искоришћења технолошке отпадне воде
Центар за трансформацију био-отпада је јединствено решење у Србији и региону, где би се на једном месту користиле различите методе прераде отпада и сировине, са већим капацитетима за третман постојећег отпада (отпадна уља, отпад од хране и месни отпад) и проширеном палетом нових отпада (муљ, остаци од производње…) који се могу рециклирати. То ће омогућити да ово предузеће постане први оператер у Србији који ће моћи да прими биомасу у различитом стању растреситости (течни, чврсти, расути) и у различитим паковањима. То би решило проблем недостатка капацитета за прераду отпада и допринело економским уштедама, отварању нових зелених радних места, али и смањењу загађења и емисија ГХГ.