skip to Main Content

НОСИЛАЦ ПРОЈЕКТА

Јавно предузеће „Градско стамбено“, Београд

ЕНЕРГЕТСКА САНАЦИЈА СТАМБЕНЕ ЗГРАДЕ ПО МОДЕЛУ ЦИРКУЛАРНЕ ЕКОНОМИЈЕ

Пројектна идеја решава проблем нерационалне потрошње енергије реновирањем  стмбене зграде у улици Симе Игуманова 22 на Врачару, у Београду. Ова зграда је сложен и велики стамбени комплекс са 79 станова у приватном власништву, чији су станари  клијенти ЈП Градско стамбено, као и два атељеа на последњем спрату, у власништву Града Београда. Током година одржавања, великог броја прегледа и поправки, направљен је прелиминарни енергетски преглед са анализом архивске техничке документације.

Ово предузеће је у сарадњи са Скупштином града, разрадило процедуре финансијске помоћи власницима станова и стамбеним заједницама за кредитирање радова на инвестиционом одржавању, који су скупи и технички захтевни. На основу посебног уговора којим је стамбена заједница поверавала извођење радова Градском стамбеном, омогућено је њихово реализовање моделом предфинансирања и стварању задужења на финансијској партији зграде, а власници би кроз солидарно обрачунате рате враћали дуг преко уплатница обједињене наплате. На овај начин су реконструисани кровови и ревитализоване фасаде, али су резулати били ограничени зато што су трошкови често били већи од материјалних могућности станара и резултати ограниченог техничког домета. Од 2012. када су донесени прописи за енергетски ефикасну градњу, стварају се услови за почетак енергетски ефикасне реконструкције зграда, а 2015. ово градско предузеће доноси процедуру издавања енергетског пасоша за зграде. Тада почиње кредитирање енергетске санације фасада, а планирају се други радови на унапређењу енергетског статуса зграда или њихове припреме за произвођача електричне енергије. Развијање ових процедура могуће је зато што предузеће поседује комплетну техничку, иновинско-правну и финансијску евиденцију свих зграда које одржава, а постоји детаљна база података о свим техничким интервенцијама на зградама у последњих 10 година. Оваквим пројектима омогућило би се развијање поступка техничких интервенција које би довеле до умањења укупне потрошње енергије, чиме се припремају услови да се новим сетом планираних техничких интервенција омогући плаћање грејања по утрошку.

Реализовањем овог пројекта власници станова и управници ће бити упознати са принципима циркуларне економије и управљања отпадом. Основни циљ су енергетске уштеде, уз анализу даљег тока отпада и развијања техничких решења на бази рециклираних материјала. Могућност уштеде енергије унапређењем зграде за један енергетски разред је око 30 одсто, што на згради од око 500 метара квадратних корисне површине чини потрошњу мањом за 55.000 киловата по метру квадратном годишње. То утиче на смањење CO2 који би настао производњом те енергије, а то је 60.000 килограма годишње. Пројектом је планирана енергетска санација зграде и интегрална замена комплетне фасадне столарије.

Back To Top