skip to Main Content

НОСИЛАЦ ПРОЈЕКТА

Јавно комунално предузеће „Дрина“ Мали Зворник

БИОМАСОМ ДО ЧИСТЕ СРЕДИНЕ И ЗДРАВОГ ВАЗДУХА

Пројектна идеја решава проблем набавке енергената за рад топлане у Малом Зворнику, као и збрињавање отпада насталог у обради дрвета. У Малом Зворнику почела је да ради нова топлана на биомасу, са новим системом на дрвену сечку. Употреба новог система биомасе као енергента у топлани у Малом Зворнику је нов пословни модел у производњи топлорне енергије у Републици Србији. Постојећи систем се заснива и зависи само од једног енергента, док употреба биомасе пружа могућност избора различитих врста енергената. Такође, омогућава коришћење домаћих ресурса и смањење увоза енергената. Употреба биомаса од дрвене сечке омогућава увођење система локалног снабдевања, како од правних лица (пилане, дрвна маса која се таложи у Дринском језеру у оквиру ХЕ Дринско Лимске електране и слично), тако и од физичких лица (дрвни отпад настао сезонском резидбом воћа, у шумским радовима и слично), чиме се смањују трошкови и ангажује локално становништво.

Предвиђена је аутоматизација производње топлотне енергије уз повећање ефикасности употребом савремених технолошких решења, као и употреба савремених система подстаница у дистрибуцији топлотне енергије. Инсталисана снага котлова на биомасу је 2 пута по 0,9 мегавата, а вршног и резербвног котла на природни гас 2,5 мегавата.

Коришћењем биомасе од дрвене сечке у годишњој производњи топлоте од 3.400 мегавата колико се очекује у овој топлани, штеди се 612.000 килограма угљен-диоксида (CO2) колико би емитовала иста количина природног гаса у овом периоду. Дрвена сечка се сматра неутралном, односно да не производи CO2. Топлана задовољава 95 одсто потребе енергије, док ће се за 5 одсто потребне енергије користити гас као енергент.

Да би Топлана постала економски независна од добављача, имајући у виду географски положај општине Мали Зворник и развијеност дрвне инустрије, односно малих пилана у њој, планирана је набавка опреме у наредне две године како би Топлана производила дрвену сечку из извора као што су:

Дрвена маса која плута реком Дрином и зауставља се на штитницима ХЕ „Зворник“

Дрвена маса неискоришћена у сеоским пољопривредним домаћинствима и која је најчешће отпад

Дрвени отпадци који настају у мањим пиланама у окружењу, има их четири на мање од четири километра од Топлане

То би допринело да Топлана кроз пар година у потпуност производи дрвену сечку за своје потребе, појефтинио би садашњи начин чишћења и одвожења дрвене масе која се скупља на штитницима ХЕ „Зворник“, које обавља ово јавно-комунално предузеће. Ттенутно дрвену масу коју вода донесе ово предузеће одвози на 30 километара удаљену депонију у Лозници, која би могла ускоро бити затворена због недостатка простора за депоновање отпада. Прерадом ове дрвене масе би се уштедело на трошковима за одвожење, смањиле емисије ГХГ у транспорту, као и загађеност реке Дрине низводно од Малог Зворника до Шапца у дужини од 80 километара. Поред тога, допринело би адекватном сакупљању дрвеног отпада из сеоских домаћинстава, који се неадекватно одлаже или оставља да трули и изазива појаву обољења на стаблима у близини.

Планирана је набавка вишенаменске машине, трактора са утоварним кашикама и утоварном виљушком неопходним за манипулацију сечке, дробилице за отпадно дрво са тракторским погоном, контејнера за сакупљање и превоз сечке у сеоским домаћинствима, као и одвоз и привремено складиштење пепела. Дробљење и припрема дрвене масе планирана је у периоду ван грејне сезоне. У трећем кораку планирана је набавка камиона за превоз сечке. У сарадњи са општинским одељењем за пољопривреду планирано је коришћење пепела за поправљање ПХ вредности земљишта на територији општине. Пепео би се могао користити и у производњи компоста. Процењује се да би током грејне сезоне могло бити генерисано 20 тона пепела.

Back To Top