О пројекту
Циркуларна економија је модел привреде који штеди и обнавља природне ресурсе и енергију, продужава коришћење материјала и производа и смањује отпад. У последњих 50 година потрошња ресурса на глобалном нивоу порасла је четири пута, уз неодржив пораст потрошње енергије, емисија гасова са ефектом стаклене баште и количине генерисаног отпада. Тренутно је мање од 7,2 % светске економије базирано на циркуларним принципима, а ови принципи ће бити нужност за одрживу економију будућности.
Ради подстицања и промовисања циркуларне економије у локалном контексту, Министарство заштите животне средине и УНДП у партнерству спроводе пројекат “Смањење угљеничног отиска локалних заједница применом принципа циркуларне економије у Републици Србији – Циркуларне заједнице У Србији”, уз финансијску подршку Глобалног фонда за животну средину (ГЕФ), од марта 2022. године до марта 2027. године.
Циљ пројекта je подстицање развоја и подршка спровођењу циркуларних иницијатива, пословних модела и производа јавних и приватних предузећа, ради смањење угљеничног отиска локалних заједница у Србији.
У оквиру овог пројекта, Министарство заштите животне средине и УНДП расписују ЈАВНИ ПОЗИВ ЗА ПОДРШКУ ДОДЕЛИ ЕКО ЗНАКА ЗА УСЛУГЕ ТУРИСТИЧКОГ СМЕШТАЈА.
Коме је овај Јавни позив намењен?
Овај позив намењен је привредним друштвима, другим правним лицима, предузетницима, који обављју угоститељску делатност у угоститељским објектима за смештај, који се налазе у руралним подручјима у Републици Србији и евидентирани су систему е-Tуриста, у циљу примене принципа и вредности циркуларне економије у пракси.
Шта је циљ овог Јавног позива?
Циљ овог позива је подршка одрживом руралном туризму кроз унапређење капацитета угоститељских објеката за смештај у руралним областима, у погледу пословања у складу са принципимаодрживог развоја и циркуларне економије, потврђеном кроз прибављање Еко знака. Еко знак Републике Србије је ознака у вези са животном средином и добровољан је инструмент. Еко знак је заправо лиценца коју издаје Министарство заштите животне средине на основу вишеструких критеријума, којом се ауторизује употреба ознаке у вези са животном средином производа, односно услуге а која потврђује укупну погодност производа или услуга за животну средину у оквиру одређене категорије производа или услуга, а који је заснован на разматрању животног циклуса. Ознаке овог типа дефинисане су стандардом SRPS ISO 14024.
Еко знак ће помоћи субјектима који обављају угоститељску делатност у угоститељским објектима за смештај да њихови клијенти препознају и одаберу еколошки најприхватљивије опције за одмор у руралним областима у Републици Србији.
Како овај Јавни позив функционише и како изгледа пријава?
Кроз овај Јавни позив УНДП, кроз две врсте финансијских подстицаја, подржава Министарство заштите животне средине у свом редовном раду на издавању Еко знака за услуге туристичког смештаја, у складу са Правилником о ближим условима, критеријумима и поступку за добијање права на коришћење еколошког знака, елементима, изгледу и начину употребе еколошког знака за производе и услуге (“Службени гласник РС”, бр. 49/2016) (у даљем тексту: Правилник).
- За три прва издата Решења о додели Еко знака туристичким, на основу потпуне документације, УНДП ће доделити три (3) награде у опреми, у укупној вредности од 23.000 УСД.
- Такође, за првих десет подносилаца пријаве за еко-знак, УНДП ће сносити трошкове стручне теренске посете чланова Комисије и трошкове састављања извештаја, те је једина финансијска обавеза подносилаца Захтева да плате административну таксу у вредности од 26.030,00 РСД.
Сви заинтересовани који обављју угоститељску делатност у руралним подручјима позивају се да поднесу Захтев за добијање Еко знака Министарству заштите животне средине у складу са чл. 7 Правилника (погледати Прилог 1 Правилника).
Захтев за добијање Еко знака садржи:
1) податке о подносиоцу захтева;
2) податке о врсти руралног туристичког смештаја за који се тражи додела Еко знака са подацима који упућују на испуњеност услова за доделу права на коришћење Еко знака.
Уз захтев се подносе докази о испуњености услова, и то:
1) извод из одговарајућег регистра;
2) опис руралног туристичког смештаја и опис постигнутог унапређења у односу на сличне смештаје других понуђача или на његове раније услуге ове врсте;
3) документ о резултатима испитивања, мерења и анализа, који потврђује испуњеност прописаних критеријума;
4) делови пројектне документације који могу да послуже као доказ;
5) друга документација која може бити од значаја за утврђивање испуњености прописаних услова (према SRPS ISO 9001, SRPS ISO 14001, EMAS, SRPS ISO 50001, CE знак и сл.);
9) доказ о уплаћеној администратиној такси.
Тарифни број190: За захтев за добијање еколошког знака 26.030,00 динара.
Вредност и формат награда
Награде ће бити додељене добитницима прва три Еко знака, након што Министарство заштите животне средине донесе акт о додели права на коришћење Еко знака.
Награда ће бити додељена субјектима који обављају угоститељску делатност у угоститељским објектима за смештај, који се налазе у руралним подручјима у Републици Србији, у опреми која доприноси еколошком функционисању објеката за смештај – у складу са појединачним потребама сваког награђеног корисника, и то у вредности од:
– 10.000 америчких долара за први додељени Еко знак,
– 8.000 америчких долара за други додељени Еко знак и
– 5.000 америчких долара за трећи додељени Еко знак.
По једној пријави може биди додељена само једна награда.
Награде се додељују искључиво у робном облику, односно у виду опреме која доприноси одрживом пословању угоститељских објеката за смештај, у складу са принципима циркуларне економије.
За првих десет подносилаца пријаве за еко-знак, УНДП ће сносити трошкове стручне теренске посете чланова Комисије и трошкове састављања извештаја, те је једина финансијска обавеза подносилаца Захтева да плате административну таксу у вредности од 26.030,00 РСД.
Термински план
Овај Јавни позив биће отворен до краја 2024. године, или до утрошка средстава услед десет (10) поднетих пријава и три (3) издата аката о додели Еко знака.
Критеријуми
Критеријуми за доделу Еко знака за услуге туристичког смештаја дефинисани су у Прилогу 16. Правилника.
Китеријуми за доделу Еко знака за услуге туристичког смештаја имају за циљ да ограниче главне утицаје на животну средину који проистичу из три фазе животног циклуса услуге туристичког смештаја – набавка, пружање услуге и отпад.
Критеријуми за доделу Еко знака за услуге туристичког смештаја посебно за циљ имају да:
1) ограниче потрошњу енергије,
2) ограниче потрошњу воде,
3) ограниче настајање отпада,
4) промовишу употребу обновљивих извора и супстанци које су мање опасне по животну средину,
5) промовишу комуникацију и едукацију у вези са заштитом животне средине.
Пре него што доделе одобрење за Еко знак, надлежни орган спроводи проверу на лицу места. У току периода на који се додељује право на коришћење Еко знака, надлежни орган прати усклађеност са критеријумима.
Група производа „услуга туристичког смештаја” обухвата пружање преноћишта уз накнаду, у одговарајуће опремљеним собама, које поседују барем кревет, које је као главна услуга у понуди за туристе, путнике и госте.
Пружање преноћишта може укључивати услугу исхране, активности за рекреацију и слободно време и/или коришћење зелених површина.
Услуга исхране укључује доручак, активности/објекти за рекреацију и слободно време обухватају сауне, базене за пливање и све друге такве објекте, који се налазе у оквиру простора туристичког смештаја, а зелене површине укључују паркове и вртове који су доступни гостима.
Више о КРИТЕРИЈУМИМА за доделу Еко знака за услугу туристичког смештаја погледајте у документу „Критеријуми за доделу Еко знака за услуге туристичког смештаја“, или у Прилогу 16. Правилника.
Контакт информације
За више информација, можете контактирати Групу за примену добровољних инструмената у заштити животне средине Министарства заштите животне средине, којом руководи Раде Остојић, са емаил адресом: rade.ostojic@eko.gov.rs.