У организацији Програма Уједињених нација за развој (UNDP) и Министарства заштите животне средине, у оквиру пројекта „Циркуларне заједнице“ организована је студијска посета предузећу „Брзан пласт“ у Баточини, постројењу за пречишћавање отпадних вода у Крушевцу као и Регионалној депонији Пирот и Хидроелектрани Пирот.
Предузеће „Брзан пласт“ је прерађивач отпадних сировина од PET амбалаже и амбалажне пластике које послује од 2005. године. Један од приоритетних циљева овог предузећа јесте да се организованим прикупљањем и откупом пластичних фолија спречи бацање и паљење дотрајалих фолија које чине више од пет посто свих отпада на депонијама.
Крушевац је један од ретких градова у Србији који има Постројење за пречишћавање отпадних вода, a које ради у саставу Јавно комуналног предузећа Водовод Крушевац. Постројење је изграђено ради заштите, пре свега реке Западне Мораве, као и збрињавања свих отпадних вода на територији Крушевца. Цео систем канализације са територије Крушевца доводи до Постројења где се прерађују отпадне воде.
Удруживањем општина Бабушница, Бела Паланка, Димитровград и града Пирота успостављен је регионални систем, са циљем интегралног управљања отпадом, заштите животне средине и имплементације концепта одрживог развоја. Изградња депоније у Пироту почела је у децембру 2008. године, а пуштена је у рад почетком јануара 2013. године. На Регионалној депонији Пирот ради и мини постројење за третман пластичног амбалажног отпада и пластике. Амбалажни отпад и друге врсте пластике, које се издвајају у постројењу за секундарну сепарацију отпадом, даљом обрадом преко млина претвара се у полупроизвод који се даље предаје оператерима за управљање отпадом. Радом овог мини постројења смањује се количина пластике у региону, а његовим покретањем отворена су и нова радна места.
Хидроелектрана Пирот користи воде Старе планине које се акумулирају у Завојском језеру. Хидроелектрана је прилагодљива дијаграму дневног оптерећења када су изразите неравномерности, а шпицеви потрошње краткотрајни и оштри.