Уз подршку Глобалног фонда за животну средину (ГЕФ), Министарство заштите животне средине и Програм Уједињених нација за развој (УНДП) доделили су данас признања и новчане награде ауторима 21 најбоље иновативне идеје за даљи развој циркуларне економије у Србији. Награђена су јавна и приватна предузећа, локалне самоуправе, организације цивилног друштва и научне институције, чије ће иновације допринети смањењу емисија гасова са ефектом стаклене баште (ГХГ) и ефикаснијој употреби енергије и ресурса, а изабране су путем раније расписаних Јавних позива.
Министарка заштите животне средине Ирена Вујовић том приликом је поручила: „Досадашњи линеарни економски модел заснован на принципу „узми-произведи-употреби-баци“ је неодржив, јер су природни ресурси ограниченог трајања, због чега је прелазак на циркуларну економију неопходан“, и додала:
„Влада Републике Србије усвојила је Програм развоја циркуларне економије за период 2022-2024. којим је циркуларна економија препозната као алат за зелену транзицију Републике Србије“.
„Велики одзив на јавне позиве које смо расписали за иновације у овој области показује да широк круг актера у Србији препознаје значај уштеде природних ресурса и енергије, поновне употребе и рециклаже материјала и производа и смањења количине отпада. Решења која смо данас наградили утицаће на бољи квалитет животне средине, а донеће и економску корист у виду нових радних места и веће конкурентности српских компанија, што доноси добробит свим грађанима Србије“, рекао је Јакуп Бериш, стални представник Програма Уједињених нација за развој (УНДП) у Србији.
Девет иновација је добило финансијску подршку од укупно 746.000 долара како би могле да буду реализоване током следеће године. Ради се о идејама за уштеду енергије коришћењем нових технологија, за производњу енергије од био-отпада, употребу органског отпада за добијање компоста, ђубрива и нових материјала, коришћење опасног отпада за производњу високо квалитетног ђубрива, као и за рециклажу текстила, папира, картона и паклица од цигарета како би се од њих добили нови производи. Награђени су: Нектар д.о.о, ДЕТО д.о.о. Панчево, Elixir Zorka-минерална ђубрива д.о.о. Шабац, Bitgear Wireless Design Services d.o.o, Мивака д.о.о Београд, Удружење за подршку особама ометеним у развоју „Наша кућа“, Јавно комунално предузеће (ЈКП) Осечина, ЈКП Нови Пазар и ЈКП Нови Сад.
Дванаест најбољих иновација које укључују сарадњу науке и привреде у области циркуларне економије добило је „циркуларне ваучере“ у вредности од по 10.000 долара, као подстицај за даљи развој ради примене у пракси. Ове иновације предвиђају употребу био-отпада за производњу енергије, компостирање и израду нових производа (козметика, боје и лакови, еколошки лепак), као и коришћење отпадних вода из дрвне индустрије за добијање иновативних биопроизвода. Нека од решења предлажу коришћење нових технологија (вештачке интелигенције, софтвера и апликација) за смањење емисија загађујућих материја из термоелектрана, оптимизацију потрошње електричне енергије, као и прелазак са фосилних горива на обновљиве изворе енергије. Међу награђенима су и идеје за производњу биоразградивих кеса од природних материјала и гајење инсеката чије ларве могу да разграде пластику. Предлагачи су реномиране научно-истраживачке институције из Србије.
Више детаља о свим награђеним решењима можете пронаћи ОВДЕ.
Листу свих пристиглих предлога, поређаних по оценама евалуатора, можете погледати ОВДЕ.
На догађају је 10 великих компанија које послују у Србији представило планове за уштеду енергије и ресурса у циљу одрживог пословања у 2023. години. Ови планови су одговор на иницијативу „Прихвати циркуларни изазов” Министарства животне средине, УНДП-а и Привредне коморе Србије. У питању су компаније: Elixir Prahovo, Нектар Група, Аеродром Београд, Coca-Cola HBC, Ball Packaging, ДунавНет, МГ Мивела, Bex Espress, Yettel i Еко Био Инвест.
Такође су се представили и мали произвођачи „циркуларних производа“, који од отпада праве сапуне, свеће, цегере, несесере и оловке.
Овај догађај је организован у оквиру пројекта “Смањење угљеничног отиска локалних заједница применом принципа циркуларне економије у Републици Србији – Циркуларне заједнице”, који спроводе Министарство заштите животне средине и УНДП, уз финансијску подршку ГЕФ-а.
