Уз подршку Глобалног фонда за животну средину (GEF), Министарство заштите животне средине и Програм Уједињених нација за развој (UNDP) доделили су новчане награде у укупном износу од 190.000 долара ауторима 19 најбољих иновативних решења за бржи прелазак на циркуларну економију. Награђена су приватна, јавна и социјална предузећа, научне институције и удружења грађана. Њихове иновације ће допринети ефикаснијој употреби ресурса и енергије, бољем управљању отпадом, а тиме и смањењу емисија гасова са ефектом стаклене баште (GHG) и очувању животне средине.
Државна секретарка Министарства заштите животне средине Сандра Докић изјавила је да примери добре праксе треба свима да буду мотивација за прелазак на одрживији начин живота.

„За то је потребна сарадња свих нас, од државне администрације која припрема законе и јавне политике којима може да усмерава правац ка одрживом развоју, привредног сектора који треба да примењује прописе, али и да сам има иницијативу за унапређење свог пословања кроз зелене активности, научно-истраживачког сектора, који је ту да пружи подршку у осмишљавању иновативних технологија који доприносе уштеди ресурса и енергије и свакако цивилног сектора који је ту да нас све подсети да се људско здравље и квалитет живота чува кроз здраву животну средину. Само заједничким, синергијским деловањем можемо остварити добре резултате и наредним генерацијама оставити ресурсе неопходне за живот“, појаснила је Докић.
„Циркуларна економија повећава конкурентност привреде и може да подстакне инклузиван и праведан економски раст“, рекао је Фабрицио Андреуци, заменик сталног представника УНДП-а у Србији и додао: „Да бисмо убрзали прелазак на циркуларну економију у Србији, подржавамо научно-истраживачки и приватни сектор да раде заједно како би претворили иновације у исплатива пословна решења. Подстичемо и локалне заједнице да редовније примењују циркуларне моделе у пракси, на пример кроз партнерства између локалних самоуправа и неформалних сакупљача секундарних сировина.“

Тринаест иновација које су резултат сарадње науке и привреде награђено је „циркуларним ваучером“ у вредности од по 10.000 долара. Међу њима су решења за рециклирање стиропора и пепела у материјале који могу да се користе у грађевинској индустрији, као и за прераду отпада од воћа и поврћа у нове сировине попут боја за намирнице и лепкова за индустрију и грађевинарство.
Шест најбољих идеја за укључивање неформалних сакупљача секундарних сировина у формалне токове управљања отпадом награђено је „циркуларном наградом“, такође у вредности од по 10.000 долара. Примена ових решења ће истовремено допринети смањењу отпада и побољшању услова рада сакупљача секундарних сировина. На пример, Институт за регионални развој планира оснивање задруге сакупљача отпадног уља из домаћинстава, у коју ће укључити припаднике рањивих група попут Рома и особа са инвалидитетом. Да би олакшали прикупљање отпадног уља израдиће мобилну апликацију И одржати едукативне радионице за сакупљаче и грађане.
Свих 19 награђених решења изабрано је путем раније расписаних јавних позива, а биће реализована током 2024. године.
Поред овога, на догађају је 14 великих компанија представило мере које планирају или већ спроводе како би уштедели ресурсе и енергију и смањили загађење воде, ваздуха и земљишта, укључујући оптимизацију производних процеса, циркуларни дизајн производа, правилно третирање отпада и мере енергетске ефикасности. Ови планови и мере за одрживо пословање су одговор на позив „Прихвати циркуларни изазов“ Министарства заштите животне средине.
Овај догађај је организован у оквиру пројекта „Смањење угљеничног отиска локалних заједница применом принципа циркуларне економије у Србији – Циркуларне заједнице“ који спроводе Министарство заштите животне средине и UNDP, уз финансијску подршку GEF-а.